2010 Primary Election Roundup

By March 3, 2010March 8th, 2019News & Politics

A number of judicial races affecting civil appellate matters took shape following yesterday’s primaries.  Here are the November major-party matchups.

Texas Supreme Court, Place 3:  Rick Green and Debra Lehrmann have emerged as the top two vote-getters in a six-way Republican primary that was not final as of this morning.  If the numbers hold true as expected, they will face each other in a runoff next month.  The winner will go up against Democrat Jim Sharp to fill an open seat being created by Justice Harriet O’Neill’s departure.

Texas Supreme Court, Place 5:  Republican incumbent Paul Green versus Democrat Bill Moody.

Texas Supreme Court, Place 9:  Republican incumbent Eva Guzman versus Democrat Blake Bailey.

First Court of Appeals, Chief Justice:  Republican incumbent Sherry Radack versus Morris Overstreet.

First Court of Appeals, Place 4:  Republican incumbent Evelyn Keyes versus Democrat Michael Gomez.

First Court of Appeals, Place 8:  Republican incumbent Michael Massengale versus Democrat Robert Ray.

Third Court of Appeals, Place 4:  Republican Melissa Goodwin will face Democrat Kurt Kuhn in a race for the seat being vacated by Justice Jan Patterson.

Fourth Court of Appeals, Place 2:  Republican incumbent Marialyn Barnard versus Democrat Rebecca Martinez.

Fifth Court of Appeals, Place 4:  Republican incumbent Lana Myers versus Bonnie Goldstein.

Fifth Court of Appeals, Place 12:  Republican incumbent Robert Filmore versus Democrat Lawrence Praeger.

Sixth Court of Appeals, Chief Justice:  Republican incumbent Josh Morriss narrowly defeated challenger H.D. Bailey.  Because he has no Democratic opponent in the general election, Chief Justice Morriss will be elected to another six-year term.

Ninth Court of Appeals, Place 2:  Republican incumbent Charles Kreger versus Democrat Ron Mangus.

Tenth Court of Appeals, Place 3:  Republican incumbent Felipe Reyna lost to Al Scoggins, who lacks a general election opponent and will therefore take office in January.

Thirteenth Court of Appeals, Place 3:  Democratic incumbent Linda Yanez versus Republican Greg Perkes.

Fourteenth Court of Appeals, Place 2:  Republican incumbent Leslie Brock Yates lost to Sharon McCally, who will face Democrat Norma Venso in the fall.

Fourteenth Court of Appeals, Place 5:  Republican Martha Hill Jamison faces Democrat Wally Kronzer in a race for a seat being vacated by Justice Kent Sullivan.

Fourteenth Court of Appeals, Place 9:  Republican incumbent Tracy Christopher versus Democrat Tim Riley.

Uncontested Races:  Those candidates listed below were unopposed in the primary and likewise have no opponent in the general election.

Second Court of Appeals, Place 3:  Republican incumbent Anne Gardner.

Fourth Court of Appeals, Place 6:  Republican incumbent Sandee Bryan Marion.

Fifth Court of Appeals, Chief Justice:  Republican incumbent Carolyn Wright.

Fifth Court of Appeals, Place 7:  Republican incumbent Michael O’Neill.

Seventh Court of Appeals, Place 4:  Republican incumbent Jim Campbell.

Eleventh Court of Appeals, Place 3:  Republican incumbent Terry McCall.

Twelfth Court of Appeals, Place 2:  Republican incumbent Brian Hoyle.

For more detailed coverage of the Texas Supreme Court races, visit the Supreme Court of Texas Blog.

(Post updated at 2:20 p.m. to reorganize and add further results.)